Zakopane: Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska

Dolina GąsienicowaDolina Goryczkowa

Dolina Chochołowska w tatrach

Dolina Chochołowska jest najdłuższą doliną polskich Tatr, a także najdalej wysuniętą na zachód doliną położoną na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przez wieki wykorzystywana była jako miejsce wypasu owiec i krów, a od XVI wieku na jej terenie powoli zaczęły powstawać niewielkie kompleksy górniczo-hutnicze. Dopiero w pierwszej połowie XX wieku nastąpił gwałtowny wzrost popularności doliny pod względem turystycznym.

Dolina Chochołowska stanowi obowiązkowy punkt zwiedzania dla turystów wypoczywających w Tatrach. Prowadzi do niej szlak zielony rozpoczynający się na Siwej Polanie, gdzie znajduje się parking, bar gastronomiczny, stoiska z pamiątkami oraz oczywiście oscypkami i kasa biletowa Wspólnoty Uprawnionych Ośmiu Wsi. Droga biegnie dnem doliny, jest bardzo szeroka i łatwa. Wręcz idealna dla rodzin z mniejszymi dziećmi oraz osób starszych. Przez pierwsze kilometry szlak biegnie drogą asfaltową, a następnie drogą gruntową.

Drogę do Doliny Chochołowskiej możemy pokonać na dwóch kółkach. Za kasą wspólnoty znajduje się wypożyczalnia rowerów. Jednak przed ich wypożyczeniem zastanówcie się, czy ma to jakiś sens, gdyż o ile zjazd rowerem w drodze powrotnej będzie czystą przyjemnością to dojazd na nim aż do Doliny Chochołowskiej może okazać się udręką. Mimo, że droga nie jest mocno nachylona, to jazda na rowerze będzie o wiele bardziej męcząca niż piesza wędrówka.

2015.02.17 - Przykładowy obraz z kamery na Dolinę Chochołowską

Zakopane Dolina Chochołowska

Obraz pochodzi z kamery Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zamontowanej w schronisku - dzięki niej ratownicy i turyści mogą ocenić warunki atmosferyczne panujące w Dolinie Chochołowskiej. Kamera jest częścią elektronicznej stacji meteorologicznej.

Obraz z kamery pochodzi ze strony topr.pl