Zakopane: Gubałówka

Gubałówka

Zobacz aktualny obraz z kamery Kamera z widokiem z Gubałówki

Kasprowy Wierch panoramaTatry z willi Michałówka

Gubałówka w Zakopanem

Gubałówka jest popularnym celem wycieczek wielu turystów, a także najpopularniejszym i najstarszym terenem zjazdowym w Zakopanem. To właśnie tu, rodziło się polskie narciarstwo, a w 1907 roku na zboczach Gubałówki został przeprowadzony jeden z pierwszych kursów narciarskich w naszym kraju.

Na nieszczęście dla miłośników białego szaleństwa, w 2005 roku została zamknięta główna trasa narciarska na Gubałówce. Jej długość wynosiła około 1600 metrów, a przewyższenie ok. 300 m. Tuż przed zamknięciem trasy została zmodernizowana kolej linowo-terenowa. Trasa została zamknięta na skutek konfliktu pomiędzy Polskimi Kolejami Linowymi, a rodziną Byrcynów, która jest w posiadaniu około 10% terenów, po których biegnie nartostrada. Na przestrzeni prawie 10 lat kilkukrotnie były podejmowane próby negocjacji, które kończyły się fiaskiem. W między czasie rodzina Byrcynów posadziła drzewa na swojej działce w poprzek trasy oraz ogrodziła teren. Nadzieja na ponowne otwarcie trasy powstała ponownie w 2014 roku, kiedy to drzewka zostały wycięte, a teren rozgrodzony. Wyglądało na to, że rozmowy toczyły się w dobrym kierunku i w zbliżającym się wtedy sezonie narciarskim 2014/2015 trasa ponownie zostanie otwarta. Sezon powoli dobiega końca, a trasa narciarska jak była zamknięta, tak jest dalej.

2015.02.16 - Przykładowy obraz z kamery na Gubałówce w Zakopanem

Zakopane Gubałówka

Obecnie na zboczach Gubałówki na Górnej Polanie funkcjonuje tylko jedna trasa narciarska, o długości 300 metrów, która obsługiwana jest przez wyciąg orczykowy. Trasa jest sztucznie naśnieżana, oświetlona oraz ratrakowana.

Obraz z kamery pochodzi ze strony pkl.pl