Zakopane: Dolina Gąsienicowa

Dolina Gąsienicowa

Zobacz aktualny obraz z kamery Dolina Gąsienicowa

Buczynowa DolinkaDolina Chochołowska

Dolina Gąsienicowa w Zakopanem

Mimo, że obraz z kamery nie jest najwyższych lotów, to w ciągu dnia przy słonecznej pogodzie widoki są niesamowite. Ośnieżone, wysokie i monumentalne góry przykryte śniegiem robią duże wrażenie. Kamera została zamontowana przy kolejce krzesełkowej wyciągającej narciarzy z Doliny Gąsienicowej pod szczyt Kasprowego Wierchu.

Trasa Gąsienicowa biegnąca wzdłuż kolejki ma długość około 1400 metrów, jej średnie nachylenie wynosi aż 30%. Jest to niezwykła trasa ze względu na wspaniałe krajobrazy wysokogórskie, które możemy ujrzeć podczas zjazdu. Przed dojazdem do dolnej stacji kolejki krzesełkowej narciarze mają dwie możliwości. Dojazd do dolnej stacji i powrót kolejką na górę lub skręcić lekko w prawo (na wschód) i zjechać długą na 8.5 kilometra nartostradą do Kuźnic. Biegnie ona ponad Doliną Olczyską, przez Nosalową Przełęcz. Niestety trasy narciarskie na Kasprowym nie zawsze są otwarte, często ze względu na zbyt duże zaśnieżenie.

2015.02.17 - Przykładowy obraz z kamery na Dolinę Gąsienicową

Zakopane Dolina Gąsienicowa

Mało kto wie, że pierwszy wyciąg saniowy został wybudowany w Dolinie Gąsienicowej już w 1938 roku. Niestety, został on źle zaprojektowany i nie funkcjonował zbyt długo. Dopiero w 1962 roku został wybudowany kolejny jednoosobowy wyciąg krzesełkowy, który funkcjonował aż do roku 2000. Na miejscu starej kolejki został wybudowany nowoczesny (jak na tamte czasy) czteroosobowy wyciąg krzesełkowy. Jego dolna stacja znajduje się na wysokości 1601 m n.p.m., zaś górna na 1953 m n.p.m. Wjazd kolejką pod szczyt Kasprowego Wierchu z Doliny Gąsienicowej zajmuje około 8 minut.

Obraz z kamery pochodzi ze strony topr.pl