Zakopane: Tatry z Rzepiska

Tatry z Rzepiska

Zobacz aktualny obraz z kamery Kamera z widokiem na Tatry z Rzepiska koło Zakopanego

Willa Piękne WidokiWidok na Tatry

Tatry z Rzepiska koło Zakopanego

Rzepiska to dość duża wieś położona na północno-zachodnim Zamagórzu Spiskim. Powstała w I połowie XVII wieku. Jest to przyjemna miejscowość dla osób szukających ciszy i spokoju. Odnajdą się tu przede wszystkim amatorzy wędrówek pieszych i rowerowych, a także artyści, gdyż widoki rozpościerające się z Rzepisk należą do najpiękniejszych w kraju.

Rzepiska posiada bardzo dużo tradycji. Kultura ludowa Spisza jest z pochodzenia góralska, lecz została poddana przez stulecia wpływom węgierskim i słowackim. Dlatego też, w skali kraju jest unikatowa. Spiszacy mają swój specyficzny lokalny ubiór ludowy oraz charakterystyczny sposób zabudowy wsi oraz poszczególnych zagród. Warto w tym miejscu wspomnieć, że mieszkańcy Rzepisk do dziś kultywują bogate zwyczaje pasterskie. Nadal prowadzone są tu wypasy owiec, a wieś słynie przede wszystkim z ziołolecznictwa, które jest stosowane po dziś dzień. I mimo, że mieszkańcy Rzepisk to lud prosty i twardy, to chętnie spotykają się letnimi wieczorami z turystami i opowiadają o przygodach przemytników przekraczających nielegalnie granicę.

2015.02.20 - Przykładowy obraz z kamery w Rzepiskach

Rzepiska panorama Tatr

Turyści szukający pomysłu na wędrówkę wybrać się mogą na szczyty okolicznych gór: Wierchu Pawlikowego (1016 m n.p.m.), Wierchowiny (963 m n.p.m.) oraz Sarmowskiej Grapy (935 m.n.p.m) i stamtąd podziwiać wspaniałe górskie panoramy oraz wijącą się rzekę Białkę.

Obraz z kamery pochodzi ze strony rzepiska.marianie.pl