Zakopane: Panorama Tatr z Zęba

Panorama Tatr z Zęba

Zakopane panorama Tatr z Zęba

Strona głównaWidok z Gubałówki

Redyk w Zębie koło Zakopanego

Już dojeżdżając do Zakopanego, z daleka rozpościera się fenomenalna panorama Tatr. Im bliżej, tym większe robią wrażenie monumentalne masywy, górujące nad zimową stolicą Polski. Właśnie dla takich widoków, jak ten powyżej, warto wybrać się do Zakopanego lub okolicznych miejscowości. Kamera usytuowana jest we wsi Ząb.

Ząb to najwyżej położona wieś w Polsce. Jej grunty położone są na wysokości 910-1013 m n.p.m. i rozciągają się wzdłuż głównego grzbietu Pasma Gubałowskiego. Pierwsze wzmianki o wsi pojawiają się z 1620 roku, wtedy też została ona założona. Aktualnie zamieszkana jest przez 1500 mieszkańców. Mimo, że wieś nie posiada zbyt wielu zabytków ani atrakcji, jest to świetne miejsce, dla osób które przede wszystkim cenią sobie ciszę i spokój. Na obrazie z kamery widoczna jest część niewielkiej stacji narciarskiej (za budynkiem). Kręgosłupem ośrodka jest wyciąg orczykowy o długości 354 metrów. Stok w całości jest sztucznie naśnieżany oraz ratrakowany.

2015.02.19 - Przykładowy obraz z kamery w Zębie koło Zakopanego

Ząb Redyk koło Zakopanego

Przechodząc się po wsi warto bliżej przyjrzeć się jej zabudowie. W dużej mierze, nawet w niektórych nowych budynkach wykorzystane zostały tradycyjne rozwiązania architektoniczne. Bardzo dobrym punktem widokowym są okolice cmentarza, który położony jest tuż za kościołem. Roztacza się stamtąd wspaniały widok na Tatry, od Bielskich aż po Zachodnie.

Obraz z kamery pochodzi ze strony zol.pl