Zakopane: Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów

Kasprowy WierchMorskie Oko

Dolina Pięciu Stawów w Zakopanem

Dolina Pięciu Stawów to jedna z najsłynniejszych dolin Tatrzański, jej położenie na wysokości ok. 1600-1900 m n.p.m. sprawia, że nie jest ona tak licznie oblegana przez turystów jak pozostałe doliny w Tatrach. Wędrówkę najlepiej rozpocząć ze schroniska przy polanie Roztoka, przy której często możemy spotkać żądne smakołyków niedźwiedzie. Do doliny prowadzi szlak zielony, który wiedzie w dużej mierze przez las, przez co wędrówka jest dość monotonna i nie ma zbyt wielu możliwości podziwiania widoków. Szlak zielony biegnie przez niebezpieczny odcinek przy Wielkiej Siklawie, gdzie poślizgnięcie może skończyć się śmiercią. Na stromym podejściu do progu doliny odbijamy w lewo na znakowany na czarno wariant zimowy, który omija wodospad. Jest to także najłatwiejszy technicznie szlak prowadzący do Doliny Pięciu Stawów.

Dno Doliny Pięciu Stawów Polskich przyciąga urlopowiczów w miarę łagodną rzeźbą Liptowskich Murów, wspaniałymi trawami porastającymi dno doliny oraz oczywiście jeziorami, które nadają niesamowity klimat całej dolinie. Jak sama nazwa wskazuje, znajduje się tu pięć jezior. Oprócz Przedniego Stawu, który widoczny jest na obrazie z kamery, nieco dalej położony jest Wielki Staw Polski, Czarny Staw, Zadni Staw Polski oraz Mały Staw Polski.

2015.02.17 - Przykładowy obraz z kamery

Zakopane Dolina Pięciu Stawów

Kamera jest częścią elektronicznej stacji meteorologicznej Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Została zamontowanej przy schronisku położonym przy Przednim Stawie. Służy ona do określenia warunków panujących w Dolinie Pięciu Stawów i pomaga w ocenie zagrożenia lawinowego. Dwa lata temu przy schronisku powstało pierwsze w Polsce lawinowe centrum treningowe.

Obraz z kamery pochodzi ze strony topr.pl