Zakopane: Giewont z Polany Szymoszkowej (nieaktywna)

Giewont z Polany Szymoszkowej (nieaktywna)

Zakopane Giewont z Polany Szymoszkowej

Zobacz obrazy z 43 kamer

Giewont z Polany Szymoszkowej w Zakopanem

Szczyt Giewontu prawie zawsze zapełniony jest turystami i bardzo ciężko znaleźć tutaj spokojny kącik. Dlatego też warto swoją wędrówkę rozpocząć wcześnie rano. Wtedy też istnieje szansa, że będziemy mogli w ciszy i spokoju choć przez chwilę podziwiać wspaniałe widoki. Ze szczytu rozpościera się fantastyczna panorama na położone poniżej Zakopane, a także całe Podhale. Z drugiej strony podziwiać możemy panoramę Tatr Wysokich oraz Zachodnich. Od strony północnej wierzchołek podcięty jest ponad 600 metrowym urwiskiem.

Przyglądając się przykładowemu zdjęciu z kamery możecie dostrzec sylwetkę przypominającą śpiącego rycerza. Od wielu wieków z charakterystycznym wyglądem masywu związane są liczne legendy. Jedna z nich mówi, że gdy kraj stanie w obliczu niebezpieczeństwa, Rycerz przebudzi się w jego obronie. Nie jest to jednak główny powód, dla którego turyści tak chętnie wchodzą na wapienny wierzchołek zwieńczony 15-metrowym krzyżem.

2013.03.24 - Przykładowy obraz z kamery na Giewont z Polany Szymoszkowej w Zakopanem

Mimo, że szlak prowadzący na Giewont nie należy do najtrudniejszych, dość często zdarzają się tu wypadki śmiertelne. W dużej mierze spowodowane są one brawurą turystów. Najtrudniejszym odcinkiem na całej długości szlaku jest podejście na sam szczyt, gdyż trzeba maszerować po śliskich skałach, jednak z pomocą przychodzą podszczytowe łańcuchy, których musimy się trzymać.

Jak już wspominaliśmy w opisach kamer z Polany Szymoszkowej widoki roztaczające się z górnej stacji kolejki krzesełkowej zapierają dech w piersiach, a Giewont z tej perspektywy prezentuje się fenomenalnie.