Zakopane: Giewont z Willi 5 Dolin (nieaktywna)

Giewont z Willi 5 Dolin (nieaktywna)

Giewont z Willi 5 Dolin

Zobacz obrazy z 43 kamer

Giewont z Willi 5 Dolin w Zakopanem

Przed nami rozpościera się widok na Dolinę Białego, nad którą góruje Giewont należący do Tatr Zachodnich. U jego podnóża położone jest liczące blisko 30 tys. mieszkańców - Zakopane. Charakterystyczny grzbiet składa się z trzech szczytów: Długiego Giewontu (1867 m), Małego Giewontu (1728 m) i Wielkiego Giewontu (1894 m).

Malownicza góra jest dla wielu entuzjastów turystyki wysokogórskiej głównym celem podróży w Tatry. Sposobów na zdobycie szczytu jest kilka. Obierając czerwony szlak udajemy się przez Dolinę Strążyską (trasa 6,7 km, około 3,5 godziny marszu), niebieski szlak poprowadzi nas z Kuźnic (6,5 km, 3h 15’ marszu), żółty wiedzie przez Dolinę Małej Łąki (7km, 2h45’ marszu). Każda z tras jest dość trudna i bardzo skalista, szlak niebieski posiada nawet zabezpieczenia w postaci masywnych stalowych łańcuchów, co nie zniechęca jednak licznych w tym rejonie turystów do podjęcia próby zdobycia szczytu. W sezonie letnim urlopowiczów szukających w górach spokoju i ciszy, a przede wszystkim miejsca ucieczki od zgiełku miasta, zadziwić mogą długie i tłoczne kolejki ustawiające się pod szczytem w oczekiwaniu na możliwość jego zdobycia.

2015.02.20 - Przykładowy obraz z kamery na Giewont z Willi 5 Dolin

Zakopane Giewont z Willi 5 Dolin

Zarys masywu przynosi na myśl sylwetkę śpiącego rycerza. Z tym specyficznym wyglądem związana jest popularna polska legenda głosząca, że gdy kraj znajdzie się w wielkim niebezpieczeństwie Rycerz przebudzi się by stanąć w jego obronie. Inna wersja legendy mówi, że w licznych jaskiniach znajdujących się na zboczach masywu śpią rycerze - obrońcy, których zadaniem będzie walka za ojczyznę w obliczu zagrożenia.

Obraz z kamery pochodzi ze strony willa5dolin.pl