Zakopane: Stara Chata (nieaktywna)

Stara Chata (nieaktywna)

Stara Chata

Zobacz obrazy z 43 kamer

Stara Chata w Zakopanem

Na obrazie z kamery widoczna jest Stara Chata (mniejsza) oraz Ballada. Budynki zostały przystosowane pod wynajem dla przyjezdnych turystów. Położone są przy ulicy Chramcówki 12B, około 20 minut pieszo od Krupówek.

Stara Chata została wybudowana w 1933 roku na północnym stoku Gubałówki, w miejscowości Cichem Górne przez Jędrzeja Kulawika. A w 1997 roku została ona przeniesiona na ul. Chramcówki 12b. Cały budynek w dalszym ciągu posiada wszystkie oryginalne elementy, oprócz dachu, podłogi oraz belki pod gankiem. Niewątpliwie jest to dość ciekawy pomysł na nocleg w Zakopanem. Zamieszkanie w prawdziwej góralskiej chacie nawet na kilka dni zapadnie na długo w pamięci każdego turysty.

Ballada to ponad 80 letni budynek, który został wybudowany w 1926 roku w stylu witkiewiczowskim. Posiada drewniane ściany o konstrukcji wieńcowej. Niestety obiekt został otynkowany, przez co stracił całkowicie urok wiekowego, góralskiego budynku. Stanisław Witkiewicz swój styl architektoniczny wprowadził w latach 90. XIX wieku. Wzorował się on na tradycyjnych budynkach podhalańskich, które wzbogacał elementami secesji, czyli nowoczesnej architektury narodowej.

2015.02.20 - Przykładowy obraz z kamery Starej Chaty w Zakopanem

Zakopane Stara Chata

W sumie na zewnątrz budynku widoczne są jedynie dwie cechy stylu witkiewiczowskiego. Wysoka podmurówka, wykonana z kamienia polnego. Zazwyczaj z jednej strony jest ona nieco wyższa niż z drugiej, ze względu na ukształtowanie terenu. Kolejna to charakterystyczna bryła budynku, i w sumie to by było na tyle. Reszta cech charakterystycznych znikła wraz z wymianą dachu, okien oraz otynkowaniem ścian.

Obrazy z kamer pochodzą ze strony chata.oswiata.org.pl