Zakopane: Staro Izba na Krupówkach (nieaktywna)

Staro Izba na Krupówkach (nieaktywna)

Staro Izba na Krupówkach

Zobacz obrazy z 43 kamer

Staro Izba na Krupówkach w Zakopanem

Karczma Staro Izba mieści się w środkowej części Krupówek. Wnętrze lokalu wykonane jest na wzór starej góralskiej izby. Drewniane krzesła, obite drewnem ściany oraz kominek nadają karczmie bardzo przytulny klimat. Dodatkową atrakcją jest grana przez górali wieczorami muzyka na żywo.

Kuchnia góralska stoi bogatym smakiem, lecz biednymi składnikami. Jest wyrazista i ostra. I mimo, że jest dość prosta w przygotowaniu, to tak naprawdę niezwykle trudno jest zrobić dobrą kwaśnicę czy też żurek na żentycy. Ze względu na trudne warunki klimatyczne uprawa warzyw była tutaj dość trudna. Dlatego też głównym elementem tej kuchni są grule (ziemniaki), choć ich uprawa też nie należała do najłatwiejszych. Oprócz tego na co dzień w kuchni podhalańskiej gościła także mąka jęczmienna, owsiana oraz kukurydziana.

Dziś ciężko nam sobie wyobrazić życie bez chleba, niegdyś w Zakopanem był on trudno dostępny. Zamiennikiem pieczywa były moskole, czyli placki z ziemniaków pieczone na blasze. W karczmach góralskich możemy ich spróbować z różnymi dodatkami np. masłem czosnkowym, bryndzą czy też oscypkiem. Jest to prawdziwy rarytas kuchni góralskiej. Jej nieodłącznym elementem jest także baranina, która przygotowywana jest i była na różne sposoby.

2015.02.18 - Przykładowy obraz z kamery

Zakopane Staro Izba

Po całodziennym zwiedzaniu zimowego Zakopanego oraz jego okolic warto rozgrzać się przy góralskiej herbatce. Jest ona zaprawiona spirytusem oraz np. sokiem z malin. Podobno "Grzeje jak skurcybyk, a i przed grypom chroni!" - tak powiadają górale.

Obraz z kamery pochodzi ze strony staroizba.pl