Zakopane: Staw Gąsienicowy (nieaktywna)

Staw Gąsienicowy (nieaktywna)

Zakopane Staw Gąsienicowy

Zobacz obrazy z 43 kamer

Staw Gąsienicowy w Zakopanem

Czarny Staw Gąsienicowy położony jest w Tatrach Wysokich na wysokości 1624 m n.p.m. w kotle lodowcowym. Jest to czwarte co do głębokości jezioro tatrzańskie (51 metrów), a także największy staw Doliny Gąsienicowej. Jezioro ma kształt owalny, woda jest przezroczysta o zabarwieniu szafirowym. Ciemnogranatowy odcień wody, od którego wywodzi się nazwa jeziora, spowodowany jest sinicami porastającymi głazy położone na brzegu jeziora. Staw zazwyczaj zamarza już pod koniec października, zaś odmarza w maju, a czasem dopiero w lipcu.

Od dawna Czarny Staw Gąsienicowy zachwyca turystów oraz artystów. Stanowił on temat przewodni obrazów Alfreda Schouppégo, Wojciecha Gersona oraz Leona Wyczółkowskiego. W latach 1884-1920 istniał tu bufet, niestety uległ on zniszczeniu w wyniku pożaru. Na jeziorze znajduje się wysepka, na której miało powstać mauzoleum Juliusza Słowackiego. Do budowy jednak nie doszło ze względu na protesty. Czarny Staw Gąsienicowy w 1881 roku został sztucznie zarybiony pstrągami źródlanymi oraz potokowymi.

2015.02.16 - Przykładowy obraz z kamery na Staw Gąsienicowy w Zakopanem

Do Czarnego Stawu Gąsienicowego prowadzi szlak niebieski z Kuźnic. Jest to jedna z najpopularniejszych tras w bliskim otoczeniu Zakopanego. Szlak jest łatwy i niedługi, a po drodze podziwiać możemy fantastyczny wysokogórski krajobraz. Ze szlaku roztaczają się wspaniałe widoki na Giewont, Babią Górę, Nosal, Skupniów Upłaz oraz oczywiście Podhale. Droga z Kuźnic do Czarnego Stawu Gąsienicowego nie powinna zająć dłużej niż trzy godziny.