Zakopane: Ulica Kasprowicza (nieaktywna)

Ulica Kasprowicza (nieaktywna)

Ulica Kasprowicza

Zobacz obrazy z 42 kamer

Ulica Kasprowicza w Zakopanem

Ulica Jana Kasprowicza jest jedną z dróg wyjazdowych Zakopanego w kierunku północnym. Stanowi ona cześć zakopianki oraz drogi krajowej nr 47. Niegdyś była fragmentem traktu prowadzącego z Krakowa na Podhale.

Obraz z kamery może nie należy do najciekawszych, jednak warto przyjrzeć się budynkom położonym przy ulicy. Budynek posiada kilka elementów stylu witkiewiczowskiego, lecz z pewnością nie był on budowany z zamiarem jego odtworzenia. Został on zapoczątkowany przez Stanisława Witkiewicza w latach 90. XIX wieku. Inspiracją polskiego artysty była sztuka i drewniane budownictwo Podhala. Gdyż uważał, że to właśnie tu, zachowały się najwierniejsze elementy polskiego budownictwa ludowego. Niestety dość duża część starych, lecz nie zabytkowych budynków została otynkowana, ina zawsze utraciły swój wspaniały wygląd i duszę.

2015.02.21 - Przykładowy obraz z kamery na ulicę Kasprowicza

Zakopane ulica Kasprowicza

Niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów przyciągających turystów do Zakopanego jest styl architektoniczny dominujący w mieście, na wytworzenie którego bardzo duży wpływ miały uwarunkowania klimatyczne. Obowiązkowym elementem każdego domu są skośne dachy, które uniemożliwiają nadmierne gromadzenie się na nich śniegu. Elementem cechującym architekturę witkiewiczowską są wysokie kamienne podmurówki, a także dekorowanie rytymi w drewnie zdobieniami oraz licznymi skosami i uskokami, które urozmaicały bryłę budynku. Kolejnym elementem, który zyskał duże uznanie wśród ówczesnej klasy inteligenckiej były ozdobne tarasy i werandy usytuowane od strony ogrodu. Styl witkiewiczowski nie obejmował tylko architektury budynków, ale także meble, sprzęty użytku codziennego, a nawet instrumenty muzyczne.

Obraz z kamery pochodzi ze strony zol.pl